Proč Gabreta?

Její název je Šumava - „les starý jako sám svět“

Protože Gabreta je název pro Šumavu, pocházející z doby Keltů.

Poprvé ji takto označují začátkem našeho letopočtu řečtí geografové Strabon a Claudius Ptolemaios. Nazývalo se tak celé mohutné pohoří s hlubokými hvozdy, táhnoucí se severovýchodně od Dunaje, tedy kromě Šumavy i Český les, Bavorský les a Novohradské hory. Název Gabreta hylé tedy pochází z keltštiny a znamená Pohoří kozorožců nebo Ovčí hory. Gabreta byla součástí Hercynského lesa, který byl podle Gaia Julia Caesara dlouhý  60 a široký 9 denních pochodů a měl se táhnout podél Dunaje, a to od Bavorska až na Slovensko. Podle pověsti zde žil hercynský kanec, považovaný Římany za zvíře nebezpečnější než lev.

Zajímavostí je určitě i dodnes používaný německý název Šumavy Böhmerwald, neboli Bójský les, který souvisí s osídlením České kotliny keltským kmenem Bójů. 

Dnes užívané jméno Šumava má základ v staroslovanském slově šuma, hvozd, hustý les, nebo chcete-li, je odvozeno od šumění lesů a vod ...

V každém z nás koluje kapka keltské krve, krve těch bojovných, vynalézavých a pracovitých Keltů, kteří obývali naše území již před 2,5 tisíci lety. 

Dost možná, že si přejeme, aby byly naše včelky stejně houževnaté jako Keltové, kteří Šumavu takto nazývali.